Rímskokatolícka farnosť sv. Dominika Savia Košice
Arcidiecéza: košická
Dekanát: Košice – východ
Patrón mesta Košice: sv. Alžbeta Uhorská (17.11.)
Patrón arcidiecézy: sv. Ondrej (30.11.)
spolupatróni: sv. Traja košickí mučeníci (7.9.)
Patrón farnosti: sv. Dominik Savio (6.5.)
Výročie požehnania kaplnky: 5.2.
Naša farnosť Košice – Sídlisko Ťahanovce zasvätená svätému Dominikovi Saviovi bola erigovaná (zriadená) z rozhodnutia Mons. Alojza Tkáča oddelením z farnosti Ťahanovce - obec 1.7.1995. Kaplnka sv. Dominika Savia bola požehnaná 5.2.1995.
Slávnostný výkop nového kostola, fary a pastoračného centra bol 12.12.2004 (Mons. Alojz Tkáč).
Kňazi v našej farnosti
1. farári:
1995 – 2004 vdp. Pavel Ščerba farár
2004 – vdp. Patrik Vojtek farár – vicedekan
2. kapláni:
2011 – 2015 vdp. Roman Matisovský kaplán
2015 – 2016 vdp. Dalibor Ondrej kaplán
2016 –
2019 vdp. Jozef Juraško
kaplán
2020 – vdp. Lukáš Durkaj kaplán
Sv. Dominik Savio
Sviatok: 9. marec; saleziáni slávia jeho sviatok 6. mája
* 2. apríl 1842 Riva pri Chieri blízko Turína, Taliansko
† 9. marec 1857 Mondonio d’Asti, dnes Mondonio San Domenico Savio pri Turíne, Taliansko
Význam mena: zasvätený Pánovi
Patrón: miništrantov, chlapčenských speváckych zborov
Sv. Dominik Savio sa narodil 2.apríla 1842 v Chieri pri Turíne v Taliansku. Jeho rodičia boli chudobní roľníci. Od malička mu vštepovali kresťanské zásady. Veľmi rád miništroval a ako sedemročný už vedel naspamäť katechizmus. Veľmi túžil ísť na prvé sväté prijímanie, no vtedy to nebolo v jeho veku možné. Kňazi z okolia sa však o tom rozprávali a vzhľadom na jeho duchovnú vyspelosť mu povolili na Veľkú noc roku 1849 pristúpiť k sv. prijímaniu. Mal sedem rokov. Bol to preňho veľký deň. Poznačil si štyri zásady, ktorých sa potom držal počas svojho života:
1. Budem sa často spovedať a k sv. prijímaniu pristupovať tak často, ako mi to spovedník dovolí.
2. Chcem svätiť sviatočné dni.
3. Mojimi priateľmi bude Ježiš a Mária.
4. Radšej zomrieť ako zhrešiť.
Základnú školu navštevoval v Mondoniu, kam sa jeho rodina presťahovala. Jeho učiteľom bol kňaz Jozef Cugliero. Dominik bol veľmi usilovným a horlivým žiakom, pritom zbožným a skromným. Don Cugliero vedel o jeho tajnej túžbe stať sa kňazom. Kvôli tomu zašiel do Turína za don Boscom.
Prvý raz sa Dominik stretol s don Boscom v Becchi, v jeho rodnom dome. Don Bosco dal Dominikovi deň na to, aby sa naučil naspamäť jednu stránku z katechizmu. Dominik prišiel za ním o osem minút, že to už vie. A naozaj, vedel to presne, s tým, že výborne porozumel aj obsahu. Don Bosco ho teda prijal medzi svojich chlapcov. Aj tam bol veľmi dobrým a usilovným v štúdiu i v duchovnom živote.
V roku 1855 mal don Bosco kázeň o svätosti, ktorá veľmi ovplyvnila Dominika. Následne založil družinu pod ochranou Nepoškvrnenej Panny Márie. Jej členovia sa navzájom pretekali v svätosti, v dobrých skutkoch, čnostiach, pomáhaní slabším atď.
Dominik však ochorel. Po predchádzajúcich ťažkostiach v januári 1857 dostal silný kašeľ. 1. marca si poňho prišiel otec. Dominik sa ešte vyspovedal a prijal Eucharistiu a odišiel domov. Nič však nepomohlo. Zomrel 9. marca 1857 v Mondoniu u rodičov. Jeho posledné slová boli: „Ach, aké krásne veci vidím!“
Za svätého bol vyhlásený 12. júna 1954. Jeho úcta je rozšírená po celom svete. Je patrónom miništrantov a mládeže.
(prevzaté z http://www.zivotopisysvatych.sk/dominik-savio/)
Modlitba k sv. Dominikovi Saviovi:
Bože, prameň a darca každého dobra, ty si dal mladým vo svätom Dominikovi Saviovi obdivuhodný príklad nábožnosti a čistoty; dožič aj nám ako deťom rásť v radosti a láske až do plnej Kristovej zrelosti. O to ťa prosíme skrze nášho Pána Ježiša Krista, tvojho Syna, ktorý je Boh a s tebou žije a kraľuje v jednote s Duchom Svätým po všetky veky vekov.
Štatistiky našej farnosti